Odwiedzając tę ​​stronę, należy dopuścić stosowanie plików cookie. Więcej na temat naszej polityki cookies.

Lit metaliczny

Lit jest miękkim metalem alkalicznym o srebrzystobiałej barwie. Jest pierwiastkiem pierwszej grupy głównej podgrupy układu okresowego, gdzie jest oznaczony jako Li z numerem 3. Został wynaleziony w 1817 roku przez szwedzkiego naukowca Johana Augusta Arfwedsona z minerału petalitu. Metaliczny lit uzyskano 18 lat później. Jego nazwa wywodzi się od jego pierwotnego występowania — kamienia.

Produkcja

Aby otrzymać lit, jego naturalne minerały są wypalane z CaCO 3 lub CaO metodą alkaliczną. Jest jeszcze jedna metoda — rozpuszczanie minerałów kwasem siarkowym i metodą miareczkowania soli (K 2 SO 4 ) i dalsze ługowanie sodą. Otrzymany węglan Li 2 CO 3 słabo się rozpuszcza. Przekształca się w chlorek LiCl. Następnie należy go oczyścić metodą destylacji próżniowej.

Właściwości chemiczne

Będąc metalem alkalicznym, lit jest odporny na działanie powietrza. Jest to jedyny materiał wśród metali alkalicznych, który nie jest utrzymywany na nafcie, ponieważ ma najniższą aktywność. W temperaturze 100−300°С pokrywa się gęstym filmem tlenkowym. Ten film chroni go przed dalszym utlenianiem. Sproszkowany Li powoli reaguje z gazami atmosferycznymi, tworząc Li 2 CO 3 , wodorotlenek LiOH i azotek Li 3 N. Sproszkowany Li łatwo zapala się w tlenie.

Cechy fizyczne

To bardzo plastyczny metal. Jest bardziej miękki niż ołów, ale twardszy niż sód. Można go łatwo rolować lub prasować. Posiada najniższą gęstość w porównaniu z innymi metalami alkalicznymi w temperaturze pokojowej. Ale w tym szeregu różni się wysoką temperaturą wrzenia i temperaturą topnienia (1340°С — 180,54°С). Te szczególne właściwości są spowodowane małym kształtem atomowym. Lit miesza się z sodem w temperaturze do 380°C. Nie można go mieszać z rubidem ani cezem. Ale inne metale alkaliczne można mieszać ze sobą w dowolnej proporcji.

Właściwości fizyczne Li

Opis Identyfikacja
Masa atomowa (molowa) mol/h 6.941
Szybkość utleniania 1
Gęstość [g/cm 3 ]

0,534
Temperatura topnienia 180,5°С
Ciepło topnienia kJ/mol 2,89
Przewodność cieplna K [V/m*K] 84,8
Ciepło parowania kJ/mol 148

Aplikacja

Siarczek litu w stopie z siarczkiem miedzi jest stosowany jako materiał termoelektryczny. Element ten jest wydajnym półprzewodnikiem. Li jest stosowany do stopów (zwłaszcza do aluminium), produkcji laserów, paliwa rakietowego, w elektronice, energetyce jądrowej. Metalurdzy używają litu do zwiększania plastyczności, wytrzymałości metali i odtleniania stopów. Węglany Li 2 CO 3 stosuje się przy wytapianiu aluminium do otrzymywania stopów o wysokim stosunku wytrzymałości do gęstości. Dodatek litu zwiększa moduł sprężystości i zmiękcza stop.

Produkcja

Wszystkie rodzaje wyrobów z walcowania litu odpowiadają warunkom technicznym i GOST: pręty, druty, krople, wlewki, sztaby. Pręty i drut otrzymuje się przez wytłaczanie metalu przez matrycę do kąpieli z dodatkiem maści naftowej. Stapianie aluminium z litem i magnezem (Al-Mg-Li) zwiększa odporność na pękanie korozyjne o 4%, moduł sprężystości o 11% i zmniejsza gęstość.

Dostawca litu metalicznego

Chcesz kupić lit metaliczny hurtowo? Dostawca litu metalicznego «Auremo» proponuje zakup towarów na korzystnych warunkach. W magazynie prezentowany jest szeroki asortyment półproduktów. Są zgodne z GOST i międzynarodowymi standardami jakości. Produkty młynarskie z litu metalicznego są zawsze w magazynie. Możesz je kupić w przystępnej cenie od dostawcy litu metalicznego. Kup teraz metaliczny lit. Cena litu metalicznego jest uprzywilejowana dla odbiorców hurtowych.

Kup lit metaliczny po okazyjnej cenie

Firma «Auremo» sprzedaje metale rzadkie za rozsądną cenę litu metalicznego. Ceny litu metalicznego kształtują się zgodnie z międzynarodowym kosztem walca metalowego bez uwzględnienia innych wydatków. Jeśli dokonasz zakupów hurtowych, otrzymasz specjalne rabaty. Dostawy realizowane są bezpośrednio z magazynu. Daje to klientom duży wybór produktów oraz znaczne oszczędności w magazynach i lokalach. Nasze biura zlokalizowane w Moskwie, Sankt Petersburgu oraz miastach Europy Środkowej zapewniają dostępność produktów i sprawność dostaw. Zapraszamy do współpracy.