Odwiedzając tę ​​stronę, należy dopuścić stosowanie plików cookie. Więcej na temat naszej polityki cookies.

Walcowanie cyny

Historia

Wschodni metalurdzy zaczęli wytapiać cynę ponad 60 wieków temu, jednak przez dość długi czas ten metal był uważany za rzadki i był używany tylko przez jubilerów. Produkty z cyny są rzadko spotykane w starożytnych wykopaliskach. Cynę można znaleźć wzmiankę w Biblii, w Księdze Mojżesza IV. Wraz z miedzią metal ten wchodzi w skład brązu, który towarzyszył człowiekowi od III tysiąclecia pne i był jednym z najtrwalszych stopów w starożytności. Cyna pozostawała tzw. „metalem strategicznym” przez całą „epokę brązu”, czyli przez ponad dwa tysiąclecia. Uważa się, że łacińska nazwa „stannim” wywodzi się z sanskrytu i oznacza „mocny, wytrwały”. Początkowo był to stop ołowiu i srebra. Dopiero znacznie później zaczęto go nazywać, np. stop zawierający do 67 procent cyny Czystą cynę można było wytopić dopiero w IV wieku.

Charakterystyka techniczna

W układzie okresowym jest to pierwiastek numer 50, oznaczony znakiem chemicznym Sn, jego masa atomowa 118,7, ciężar właściwy 7,31 g/cm3 . Zaczyna się topić w temperaturze 231,9°C; wrze w t° 2620° C. Doskonale przewodzi. Jego opór elektryczny w temperaturze 20°C = 0,115 0-mm2/m . Samo słowo cyna jest słowiańskie, ma swoje korzenie w językach bałtyckich (por. litewski Alvas, alavas – „cyna”, pruski alwis – tłumaczone jako „ołów”).

Właściwości fizyczne Sn

Opis Przeznaczenie
Masa atomowa (molowa) g/mol 118,71
Liczba atomowa 50
Gęstość [ g/cm3 ] 7,31
Temperatura topnienia t°С 231,9°С
Stopień utlenienia 4, 2
Przewodność cieplna K [W/(mK) 16,3
Objętość molowa cm3/mol 66,8

Zalety

Jest to dość powszechny, łatwo topliwy metal odporny na korozję. biologicznie obojętny, bardzo plastyczny. Można go przetwarzać w każdy znany dziś sposób. Można go łatwo ciąć, stemplować, wiercić, lutować, walcować i zginać. Po recyklingu mogą być ponownie wykorzystane. Technologia jego wytwarzania jest bardzo prosta i stosunkowo niedroga. Ma doskonałe właściwości użytkowe, które sprawiają, że jest poszukiwany w nowoczesnej produkcji. Jej cena waha się w granicach 18 USD/kg, oczyszczony dwutlenek cyny kosztuje około 25 USD/kg, cyna monokrystaliczna o wysokiej czystości – 210 USD/kg.

Niedogodności

Cyny nie można sklasyfikować jako mocnego materiału przeznaczonego do wytrzymywania dużych obciążeń.

Aplikacje

Cyna dzięki swoim właściwościom jest niezastąpiona jako bezpieczna dla organizmu powłoka odporna na korozję. Jest najbardziej „przyjazny dla środowiska” wśród innych ciężkich metali nieżelaznych. Służy do produkcji blachy białej, blachy żelaznej i pojemników na żywność. Cyna jest niezbędna do robienia lutów i domowych rurociągów. Służy do robienia babbitów łożyskowych. Najbardziej znanym stopem cyny jest brąz. Innym popularnym stopem jest cyna - służy do produkcji naczyń kuchennych. Sn jest stosowany w drutach nadprzewodzących wykonanych z jego stopu z niobem, jest głównym pierwiastkiem stopowym do konstrukcyjnych stopów tytanu. Warto zauważyć, że stop Sn-Zr jest bardzo żaroodporny (topnieje do 2000°C) i bardzo odporny na utlenianie na wolnym powietrzu podczas ogrzewania.

Inżynieria elektryczna

W chemicznych źródłach prądu Sn jest stosowany jako anoda w postaci pierwiastków manganowo-cynowych lub w postaci pierwiastków tlenku rtęciowo-cynowego. Jest to korzystne dla akumulatora ołowiowo-cynowego. Wynika to z faktu, że przy równym napięciu pojemność tego akumulatora będzie 2,5 razy większa niż akumulatora ołowiowego (5 razy większa pojemność energetyczna na jednostkę objętości), podczas gdy jego rezystancja wewnętrzna jest znacznie mniejsza.

Kup, okazyjna cena

Auremo" zawsze posiada nieograniczony asortyment metali nieżelaznych w atrakcyjnych cenach. Nasz cennik zadowoli każdego klienta. Zamówienie można złożyć w naszym oddziale lub na stronie internetowej Auremo. Gwarancją jakości jest ścisłe przestrzeganie norm produkcyjnych. Terminy realizacji wszystkich zamówień są minimalne.Cena zależy od wielkości zamówienia, dla hurtowników istnieje program rabatowy.Dostępność towarów i szybka dostawa są zapewnione przez nasze przedstawicielstwa zlokalizowane w Moskwie, Sankt Petersburgu i miastach Europy Wschodniej.Telefony oraz adres e-mail przedstawiciela firmy znajdziesz w zakładce „Kontakty”.Zamów usługę „Callback”, a nasz manager pomoże Ci wybrać produkty najlepiej odpowiadające Twoim indywidualnym wymaganiom.

Nasz konsultant pozwoli Ci zaoszczędzić czas

+49(1516) 758 59 40
Telegram:
WhatsApp:

Subskrypcja

Specjalne oferty i rabaty. :)